To niesamowite ile składników do samodzielnego przyrządzenia kosmetyków posiada każda z nas w domu. Może zacznę od tych najbardziej popularnych:
Cytryna
Sok z tego owocu możemy dodać do peelingu, a także do przyrządzanej maski. Stosuje się go głównie do rozjaśnienia skóry i przebarwień, które na niej powstają, a powodowane są promieniowaniem UV czy też warzywami i przyprawami, które barwią dłonie podczas gotowania. Podobnie jak sok wyciśnięty z cytryny zadziała olejek cytrynowy. Jako zamiennik możecie użyć też soku z grejpfruta czy limonki :)
Oliwa z oliwek
Oliwa może być nie tylko dodatkiem do potraw, ale ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Warto dodać odrobinę kropel do przygotowywanej maski. Proponuję ją też jako bazę do przygotowania peelingu. Świetnie nawilży dłonie, chroni skórę przed utratą wilgoci, ponieważ odbudowuje naturalną warstwę lipidową naskórka. Koi podrażnioną skórę i usuwa szorstkość.
Miód
Rewelacyjny do przygotowania i maski i peelingu. Najlepszy będzie ten płynny, ponieważ łatwiejsze będzie wymieszanie go z innymi składnikami. Głównie pomaga w utrzymaniu właściwej wilgotności, ma też mnóstwo witamin. Taki scukrzony miód możecie zastosować także jako peeling do ust, a później po prostu go zlizać :).
Cukier
To świetny dodatek do peelingu. Zastępuje nam syntetyczne granulki, które zawarte są w drogeryjnych produktach. Jest dość ostry więc nie proponuję go do stosowania na skórę twarzy, czy też bardzo wrażliwej dłoni. Na pewno sprawdzi się na stopach, a do dłoni można wybrać taki drobnoziarnisty. Coś za co go uwielbiam to fakt, że nie trzeba się długo męczyć ze spłukiwaniem drobinek, bo po prostu po pewnym czasie sam się rozpuszcza, więc łatwo go usunąć :).
Płatki owsiane
To kolejne "granulki", które możemy wykorzystać do naszego domowego peelingu, a także do przygotowania maski. Owies zawiera substancje odmładzające, jest hipoalergiczny, działa kojąco i oczyszcza skórę. Do naszego kosmetyku możemy dodać całe płatki, takie zmielone w blenderze czy też przygotować z nich papkę.
Kawa
Uwielbiam ją jako dodatek do kosmetyków głównie przez niesamowity zapach :). Ale nie tylko. Zawarta w niej kofeina poprawia mikrokrążenie w skórze, ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Do peelingu używam kawy przeznaczonej do ekspresu. Może być też rozpuszczalna, sądzę jednak, że taka typu gold nie będzie odpowiednia ze względu na kształt ziarenek.
Avokado
Sama nie do końca wiem czy avokado jest owocem czy warzywem :). Z resztą to nie ważne, nie mam jednak wątpliwości, że świetnie nadaje się do przygotowania maski. Avokado będzie idealne dla skóry suchej, wymagającej odżywienia i odmłodzenia. Te właściwości zawdzięcza zawartym w nim nienasyconym kwasom tłuszczowym oraz potasowi. Wybierając avokado w sklepie sprawdźcie czy jest miękkie naciskając owoc. Tylko takie jest dojrzałe, twarde nie będzie przydatne. To dojrzałe wystarczy przekroić wzdłuż, wyjąć pestkę i rozgnieść widelcem na papkę.
Myślę, że te składniki w zupełności wystarczą Wam do przygotowania peelingu i maseczki do dłoni czy stóp. Możecie stworzyć pięknie pachnący peeling z kawą na bazie oliwy z oliwek, czy też odżywczą i smakowitą maskę z avokado, odrobiny soku z cytryny i miodu. Mieszajcie i twórzcie własne produkty, przepisy na nie możecie pisać w komentarzach :).
Dobrej nocy :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz